Elementtiramla-reikäpää (ERRP)
Elementtiramla-reikäpää on liikkeensallivan epäsymmetrisen muuraussiteen osa, joka on suunniteltu käytettäväksi yhdessä muiden muuraussiteiden kanssa muodostaen tuotekokonaisuuden, jonka tehtävänä on veto- ja puristusvoimien siirtäminen kuorien välillä samalla sallien kuorien välisen rajatun liikkeen.
ERRP:n pituus valitaan ensisijaisesti eristepaksuuden mukaan, jolloin 10 mm ERRP:stä jää ilmarakoon. Yli 50 mm ilmaraoissa on syytä harkita pidempää ERRP:tä huomioiden mitoitus- ja määrälaskennat. ERRP:n asennussyvyys betoniin on minimissään 60 mm. Huomioi kuitenkin 20 mm suojaetäisyys sisäkuorielementin sisäpintaan.
Suoritustasoilmoituksessa (DoP) ilmoitetaan valmistajan antamat ominaisarvot sekä veto- että puristuskestävyydelle. Amutek Oy:n mitoituspalvelu laskee eurokoodien mukaiset kohdekohtaiset veto- ja puristusarvot tuotekokonaisuuksille, sekä määrittää kohdekohtaisen muuraussiteiden vähimmäisäärän.
Lisäksi: Tiilisanka (TShh/LL-X), Villaprikka (VP2840), Aluslevy (VPM060J)


Tekniset tiedot
| Amutek-tuotekoodi: | ERRPxxx-X |
| Ainevahvuus: | X= 4 mm tai 5 mm |
| Käyttöpituus: | xxx |
| Rakenteen sisäkuoren materiaali: | Betoni (väh. C30) |
| Materiaali: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN 10088: EN 1.4301 (”ruostumaton teräs”) tai EN 1.4401 (”haponkestävä teräs”) |
| Korroosioluokka: | MX1-MX5 |
| CE-merkki: | Kyllä |
| Yhdenmukaistettu standardi: | EN 845-1:2013 |
| Myyntiyksikkö: | kpl |

Mitat ja asennus
| Pituuden valinta: | asennussyvyys sisäkuoreen (60 mm) + eristepaksuus + ilmarako (min. 10 mm) = Käyttöpituus |
| Käyttöpituus: | 170 – 340 mm |
| Toimiva pituus: | 110 – 280 mm (kuorien välinen etäisyys = käyttöpituus – asennussyvyys sisäkuoreen (60 mm)) |
| ERRP + TS käyttöpituus: | 220 – 510 mm |
Asennukseen:
- Tarvittaessa poraa reikä kovaan eristeeseen ennen asennusta
Asennus sisäkuorielementin valun yhteydessä riittävän notkeaan/löysään betoniin.

