Tiilihaka (TH)
Tiilihaka on liikkeensallivan epäsymmetrisen muuraussiteen osa, joka on suunniteltu käytettäväksi yhdessä muiden muuraussiteiden kanssa muodostaen tuotekokonaisuuden, jonka tehtävänä on veto- ja puristusvoimien siirtäminen kuorien välillä samalla sallien kuorien välisen rajatun liikkeen. TH:n liikevara +- 15 mm – ainevahvuus.
Tiilihaan pituus valitaan ilmaraon mukaan.
Suoritustasoilmoituksessa (DoP) ilmoitetaan valmistajan antamat ominaisarvot sekä veto- että puristuskestävyydelle. Amutek Oy:n mitoituspalvelu laskee eurokoodien mukaiset kohdekohtaiset veto- ja puristusarvot tuotekokonaisuuksille, sekä määrittää kohdekohtaisen muuraussiteiden vähimmäisäärän.
Lisäksi: Tiilihaka-kisko (THK)

Tekniset tiedot
| Amutek-tuotekoodi: | THxxx50-X |
| Ainevahvuus: | X= 4 mm tai 5 mm |
| Käyttöpituus: | xxx |
| 50: | Valmiiksi taitettu osuus |
| Rakenteen sisäkuoren materiaali: | Pelti+villa+pelti, betoni, kevytsoraharkko, kahi, puu, teräs |
| Materiaali: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN 10088: EN 1.4301 (”ruostumaton teräs”) tai EN 1.4401 (”haponkestävä teräs”) |
| Korroosioluokka: | MX1-MX5 |
| CE-merkki: | Kyllä |
| Yhdenmukaistettu standardi: | EN 845-1:2013 |
| Myyntiyksikkö: | kpl |

Mitat ja asennus
| Pituuden valinta: | asennussyvyys sisäkuoreen (40 mm) – 6 mm + asennussyvyys laastisaumaan (min. 40 mm) = Käyttöpituus |
| Käyttöpituus: | 75 – 175 mm |
| Toimiva pituus: | 25 – 135 mm (kuorien välinen etäisyys = käyttöpituus – asennussyvyys ulkokuoreen (40 mm)) |
| TH + THK käyttöpituus: | 81 – 181 mm |
Asennus muurauksen yhteydessä.

