Tiilihaka-kisko (THK)
Tiilihaka-kisko on liikkeensallivan epäsymmetrisen muuraussiteen osa, joka on suunniteltu käytettäväksi yhdessä muiden muuraussiteiden kanssa muodostaen tuotekokonaisuuden, jonka tehtävänä on veto- ja puristusvoimien siirtäminen kuorien välillä samalla sallien kuorien välisen rajatun liikkeen.
Suoritustasoilmoituksessa (DoP) ilmoitetaan valmistajan antamat ominaisarvot sekä veto- että puristuskestävyydelle. Amutek Oy:n mitoituspalvelu laskee eurokoodien mukaiset kohdekohtaiset veto- ja puristusarvot tuotekokonaisuuksille, sekä määrittää kohdekohtaisen muuraussiteiden vähimmäisäärän.
Lisäksi: Tiilihaka (TH)

Tekniset tiedot
| Amutek-tuotekoodi: | THK2400-08 |
| Ainevahvuus: | 0,8 mm |
| Pituus: | 2400 mm |
| Rakenteen sisäkuoren materiaali: | Pelti+villa+pelti, betoni, kevytsoraharkko, kahi, puu, teräs |
| Materiaali: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN 10088: EN 1.4301 (”ruostumaton teräs”) |
| Korroosioluokka: | MX1-MX5 |
| CE-merkki: | Kyllä |
| Yhdenmukaistettu standardi: | EN 845-1:2013 |
| Myyntiyksikkö: | kpl |

Mitat ja asennus
| Rei’itys: | Kaksi reikää vierekkäin K24 mm, korkeussuunnassa K100 mm, reikien halkaisija 5,00 mm |
| Pituus: | 2400 mm |
| Leveys: | 39 mm |
| Profiilikorkeus: | Min. 12,5 mm (+- 1 mm) |
Asennukseen:
- Sisäkuoren materiaalin mukainen kiinnike
- Kiinnikkeen vaatimat työkalut
- Tarvittaessa ruuvitulppa
Asennus ennen muurausta.

