Ramla-Ruuvattava-reikäpää (RRRP)
Ramla-ruuvattava-reikäpää on liikkeensallivan epäsymmetrisen muuraussiteen osa, joka on suunniteltu käytettäväksi yhdessä muiden muuraussiteiden kanssa muodostaen tuotekokonaisuuden, jonka tehtävänä on veto- ja puristusvoimien siirtäminen kuorien välillä samalla sallien kuorien välisen rajatun liikkeen.
RRRP:n pituus valitaan ensisijaisesti eristepaksuuden mukaan, jolloin 10 mm RRRP:stä jää ilmarakoon. Yli 50 mm ilmaraoissa on syytä harkita pidempää RRRP:tä huomioiden mitoitus- ja määrälaskennat.
Suoritustasoilmoituksessa (DoP) ilmoitetaan valmistajan antamat ominaisarvot sekä veto- että puristuskestävyydelle. Amutek Oy:n mitoituspalvelu laskee eurokoodien mukaiset kohdekohtaiset veto- ja puristusarvot tuotekokonaisuuksille, sekä määrittää kohdekohtaisen muuraussiteiden vähimmäisäärän.
Lisäksi: Tiilisanka (TShh/LL-X), Villaprikka (VP2840), Aluslevy (VPM060J)


Tekniset tiedot
| Amutek-tuotekoodi: | RRRPxxx-44 |
| Ainevahvuus: | 44 = 4,4 mm |
| Käyttöpituus: | xxx |
| Rakenteen sisäkuoren materiaali: | Puu, puinen kattotuoli (väh. C18) |
| Materiaali: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN 10088: EN 1.4301 (”ruostumaton teräs”) tai EN 1.4401 (”haponkestävä teräs”) |
| Korroosioluokka: | MX1-MX5 |
| CE-merkki: | Kyllä |
| Yhdenmukaistettu standardi: | EN 845-1:2013 |
| Myyntiyksikkö: | kpl |

Mitat ja asennus
| Pituuden valinta: | asennussyvyys sisäkuoreen (50 mm) + eristepaksuus + ilmarako (min. 10 mm) = Käyttöpituus |
| Käyttöpituus: | 60 – 400 mm |
| Toimiva pituus: | 10 – 350 mm (kuorien välinen etäisyys = käyttöpituus – asennussyvyys sisäkuoreen (50 mm)) |
| RRRP + TS käyttöpituus: | 120 – 580 mm |
Asennukseen:
- T-RRRP Asennustyökalun runko
- T-RRRPxxx Asennustyökalun holkki-osuus. Holkkipituus valitaan eristepaksuuksien ja asennusajankohdan mukaan. Holkkeja voi tarvittaessa lyhentää.
- Ruuvinväännin tai akkuporakone
Asennus ennen eristeen asennusta, eristeen asennuksen yhteydessä tai muurauksen yhteydessä.

