Villakulma (VK)
Villakulma on liikkeensallivan epäsymmetrisen muuraussiteen osa, joka on suunniteltu käytettäväksi yhdessä muiden muuraussiteiden kanssa muodostaen tuotekokonaisuuden, jonka tehtävänä on veto- ja puristusvoimien siirtäminen kuorien välillä samalla sallien kuorien välisen rajatun liikkeen. Villakulmaa käytetään kun sisäkuoren päällä ei ole eristeitä tai kun sisäkuoren päällä on kova tuulensuojalevy.
Suoritustasoilmoituksessa (DoP) ilmoitetaan valmistajan antamat ominaisarvot sekä veto- että puristuskestävyydelle. Amutek Oy:n mitoituspalvelu laskee eurokoodien mukaiset kohdekohtaiset veto- ja puristusarvot tuotekokonaisuuksille, sekä määrittää kohdekohtaisen muuraussiteiden vähimmäisäärän.
Lisäksi: Tiilisanka (TShh/LL-X)


Tekniset tiedot
| Amutek-tuotekoodi: | VK-X |
| Ainevahvuus: | X= 1 mm tai 2 mm |
| Käyttöpituus: | 10 mm |
| Rakenteen sisäkuoren materiaali: | Betoni, teräs, (kevytsoraharkko, kahi, puu, poltettu tiili/harkko, kevytsoraeristeharkko) |
| Materiaali VK-1: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN 10088: EN 1.4301 (”ruostumaton teräs”) |
| Materiaali VK-2: | Austeniittinen ruostumaton teräs, EN10088: EN1.4301 (”ruostumaton teräs”) tai EN 1.4401 (”haponkestävä teräs”) |
| Korroosioluokka: | MX1-MX5 |
| CE-merkki: | Kyllä |
| Yhdenmukaistettu standardi: | EN 845-1:2013 |
| Myyntiyksikkö: | kpl |

Mitat ja asennus
| Käyttöpituus VK-1: | 10 mm, kokonaispituus 17 mm |
| Käyttöpituus VK-2: | 10 mm, kokonaispituus 19 mm |
| VK-X + TS käyttöpituus: | 60 – 180 mm |
Asennukseen:
- Sisäkuorimateriaalin mukainen kiinnike
- Kiinnikkeen vaatimat työkalut
- Tarvittaessa ruuvitulppa
Asennus ennen muurausta tai muurauksen yhteydessä.

